Strona główna » Aktualności » Styczniowy wzrost cen za prąd uderzy w firmy!

Styczniowy wzrost cen za prąd uderzy w firmy!

Wprowadzenie opłaty mocowej – ogłoszonej przez URE, od 1 stycznia 2021 roku wpłynie na podwyższenie rachunku za energię elektryczną średnio nawet o 76,20 zł za 1MW. Oznacza to wzrost o kilkanaście procent. Docelowo będzie skutkowało wzrostem kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.  Opłata ta będzie doliczana do kosztów dystrybucji. Jak to może wyglądać w praktyce? Małe przedsiębiorstwo zużywające w godzinach od 7.00 do 21.00  na przykład 50MWh, musi się liczyć z dodatkową opłatą 3810 zł.

Dlaczego ceny rosną? Po krótce, Polska ma przed sobą dwie drogi i obie będą skutkować podwyżkami. Pozostając przy węglu, ceny wzrosną ze względu na rosnące koszty surowca, rosnące koszty emisji CO2 i ze względu na niewywiązywanie się z umów międzynarodowych. Drugą drogą jest zmniejszenie emisji CO2, co wiąże się z ogromnymi inwestycjami w energetykę konwencjonalną, gazową, jądrową lub OZE, które, obciążą przede wszystkim odbiorców końcowych.

Warto więc szukać rozwiązań, które pozwolą ograniczyć koszty

Dla małych i średnich przedsiębiorstw najlepszym rozwiązaniem na ten problem jest możliwość produkcji energii na własne potrzeby, co powoduje uniezależnienie się od zmiennych cen prądu, czyli pozwala uniknąć podwyżek – takie możliwości daje instalacja fotowoltaiczna oraz system opustów, o czym szczegółowo opowiemy w dalszej części. Przykład tego dają przedsiębiorstwa z którymi mieliśmy przyjemność współpracować – FORD Auto Motive Sp. z o.o., sieć sklepów Delikatesów Centrum, sieć sklepów ABC, Spółdzielnie Ogrodnicze, przedsiębiorstwa z sektora produkcyjnego np. SIATEX czy Electro-Welle, które to swoje siedziby zasilają elektrownią słoneczną od Archigon Sp. z o.o. – mówi Prezes Zarządu Daniel Drwal.

Obecnie, ze względu na sytuację związaną z pandemią Covid-19, wiele firm ma przymusowe, czasowe przestoje. Bez względu na to, jak rozlicza się firma, jaką wybrała taryfę, koszty, jakie ponosi dzielą się, na zmienne (uzależnione od wielkości produkcji) i stałe (te które ponoszone są regularnie, nawet kiedy cała linia produkcyjna nie pracuje). Jednym z czynników, który kreuje wielkość kosztów stałych, jest moc bierna – zapewnia ona prawidłowe działanie wielu urządzeń i maszyn, jednak nie jest zamieniana na pracę. Dlatego, nawet kiedy zakład nie pracuje firma i tak generuje koszty, także i te związane z energią elektryczną. W związku z tym montaż instalacji fotowoltaicznej pozwoli ograniczyć koszty za energię elektryczną nawet podczas przestoju firmy.

Fotowoltaika dla firm – czy warto?

Podjęcie decyzji o zainwestowaniu w fotowoltaikę w firmie może być trudne, ponieważ nieuchronnie wiąże się z poniesieniem kosztów. Jednak biznes warto rozpatrywać w dłuższej perspektywie i analizować możliwe drogi rozwoju.