Strona główna » Aktualności » Magazyn energii! Jak to działa?

Magazyn energii! Jak to działa?

magazyn energii

Energia odnawialna,  a zwłaszcza FOTOWOLTAIKA, z roku na rok zyskuje na popularności zarówno wśród odbiorców indywidualnych, jak i firm. Oprócz ekologicznego aspektu pozwala na znaczne oszczędności na rachunkach, zwłaszcza teraz, kiedy ceny prądu idą w górę. Produkcja energii z fotowoltaiki ma wiele niepodważalnych zalet i potrafi pokryć nie tylko 100% zapotrzebowania, ale również wypracować nadwyżki. 

Sama produkcja cechuje się jednak sporą zmiennością w zależności od pory dnia czy warunków atmosferycznych, dlatego też nie zawsze pokrywa się ona czasowo z potrzebami użytkowników. Z pomocą przychodzą MAGAZYNY ENERGII, które są nie tylko coraz wydajniejsze, ale co najważniejsze – dostępne dla każdego. 

Cel systemów magazynowania jest jasny: udostępniają energię słoneczną wtedy, gdy jej potrzebujesz – zwykle wieczorem i nocą. Zasada jest taka: Energia wytwarzana w systemie fotowoltaicznym jest początkowo wykorzystywana na własne potrzeby. Oznacza to, że aktywni odbiorcy energii elektrycznej, tacy jak zamrażarki lub inne urządzenia gospodarstwa domowego, są natychmiast zasilani energią słoneczną. Jednak gdy dostępnych jest więcej energii niż potrzeba, nadmiar energii wpływa do akumulatora, ładując go w ten sposób. Moc przepływa do sieci, gdy bateria jest naładowana i nie ma zapotrzebowania ze strony gospodarstwa domowego. Jeśli zapotrzebowanie w ciągu dnia jest większe niż ilość wyprodukowanej energii słonecznej, dostępna jest również zmagazynowana energia – niezależnie od tego, czy akumulator jest w pełni, czy tylko częściowo naładowany. Dopiero gdy bateria jest całkowicie rozładowana, energia będzie pobierana z sieci. W ten sposób można pokryć dużą część swojego zapotrzebowania na energię energią generowaną przez system fotowoltaiczny.

Jeżeli wytwarzamy energię elektryczną za pośrednictwem instalacji fotowoltaicznej, to taką energię przechowuje się w postaci substancji chemicznej, która po przekształceniu, jest ponownie oddawana w formie energii elektrycznej. Jeżeli więc nasza instalacja wyprodukuje dużą ilość energii, jej nadwyżka zostanie zachowana i oddana w formie energii elektrycznej (np. w mocy lub zimą). Dzięki magazynom energii cała energia wyprodukowana z Twojego systemu fotowoltaicznego zostanie w Twoim gospodarstwie domowym.

Magazyny energii korzystają najczęściej z ogniw litowo-jonowych, które są obecnie jednymi z najlepszych na rynku. Na rynku dostępne są baterie o rozmaitej pojemności – od 3kWh do 10 kWh. Żywotność takich baterii to nawet 20 lat! Producenci zapewniają 10 – letnią gwarancję na bezpieczeństwo i niezawodność pracy urządzenia.

Domowe magazyny energii stanowią najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie zużywają dużo energii w ciągu dnia, tzn. wtedy kiedy produkcja jest największa, a chcą wykorzystywać ją na własne potrzeby w 100%. Systemy magazynowania energii doskonale sprawdzą się także w miejscach, które narażone są na częste przerwy w zasilaniu.

Korzyści z inwestycji w magazyny energii to:

  • maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii,
  • niezależność energetyczna, mamy prąd nawet jeśli nie ma go w sieci,
  • oszczędność, w przeciwieństwie do net-meteringu, magazyn energii pozwala na wykorzystanie całkowitej nadwyżki,
  • możliwość wykorzystania urządzenia tam, gdzie nie ma dostępu do sieci np. w domku na działce,
  • brak przerw w dostawie prądu,
  • likwidacja zakłóceń obniżających jakość energii i ograniczanie skutków przeciążeń w sieci,
  • możliwość wyboru pojemności, w zależności od potrzeb,
  • wykorzystanie magazynów energii do ładowania samochodów elektrycznych.